iskolai foglalkozás

2023. 11. 16. 00:00:00

Ofők figyelem! Terjesszünk Kedvesség Vírust az osztálytermekben!

Legújabb tanári segédletünket külföldi tartózkodásunk ihlette, - úgyhogy máris van egy jó oka annak, hogy ebben a tanévben épp itt lakunk Mallorcán.

A gyerekeim itt egy spanyol-angol nemzetközi kéttannyelvű iskola padjait koptatják, és az órák felén, amelyek spanyolul (vagy épp katalánul) folynak szerintem csak bámulnak ki a fejükből, de édesanyjuk legnagyobb örömére van egy olyan órájuk, hogy „Emotional skills”, (magyarul Érzelmi készségek óra).

2023. 08. 30. 00:00:00

Konfliktuskezelő képesség fejlesztése az iskolában

Konfliktusaink megoldása, vitáink békés úton való rendezése olyan képesség, ami tagadhatatlanul az egyik legfontosabb az életben való boldoguláshoz. Mint minden más képességet, ezt is szociális tanulás és minta alapján sajátítjuk el, azaz jobb híján úgy reagálunk a nézeteltérésekre, ahogyan azt a környezetünkben láttuk.
Van, aki egyfolytában támad, van, aki egyfolytában védekezik, van, aki inkább menekülőre fogja és igyekszik elkerülni a konfliktusokat, van, aki feladja a küzdelmet, mondván úgy sincs értelme és van, aki tagadja, hogy bármiféle konfliktus létezne
2022. 08. 10. 00:00:00

7+1 ötlet a társas és érzelmi nevelésre a tanítói gyakorlatban

Gyakran hallom lelkes és elhivatott pedagógusoktól (akik még a pályán maradtak), hogy teljesen tisztában vannak az érzelmi nevelés fontosságával, és azzal, hogy a mai iskolákban képtelenség érdemben tanítani anélkül, hogy ne foglalkozzanak a gyerekek érzelmi és társas kihívásaival. Azonban a tanmenet adott, az idő kevés, az érzelmi és viselkedésproblémák száma egyre csak gyarapszik, a pedagógusok teherbírása korlátozott, és különben sem tudják, hogy konkrétan hogyan is valósulhatna meg a lelki nevelés intézményes keretek között. Hiszen „köztudomású”, hogy a gyermek érzelmi jóllétéért és az olyan alapvető életkészségeikért, mint az önállóság, kedvesség, kudarctűrés, problémamegoldás, konfliktuskezelés stb. elsősorban a család a felelős.
2021. 08. 15. 00:00:00

Hogyan menedzseljük hatékonyan az osztálytermi viselkedést?

Kedves Óvodapedagógusok, Tanár nénik, Tanár bácsik!

Üdvözlünk Titeket a nyári szünetben, és reméljük lassacskán sikerül kipihenni az előző „zűrzavaros” tanév fáradalmait. Mivel többen jeleztétek, hogy szívesen fogadnátok az osztálytermi viselkedés menedzselésével kapcsolatos jó gyakorlatokat, ötleteket, - a pedagógiai munkátokat megsegítendő - készítettünk egy kifejezetten Nektek szóló tanári kézikönyvet, amelyben egy csokor olyan könnyen bevezethető és alkalmazható stratégiát találtok, amelyek megkönnyíthetik az előttetek álló tanév tervezését, és elősegítik egy pozitív osztálytermi környezet megteremtését.

2021. 07. 14. 00:00:00

Miért kell(ene) tanítani a társas és érzelmi műveltséget az óvodában, iskolában?

Úgy, mint a nagyvilágban, a vírushelyzet hazánkban, sőt az iskoláinkban is beindította a változás szelét. A hagyományos tanterv jól tudjuk, arra való, hogy a gyerekeink megtanuljanak helyesen írni, olvasni, számolni, és hogy elsajátítsanak egy általános tudásanyagot az olyan műveltségi területekből, mint a természettudományok, idegen nyelvek, történelem, digitális kultúra stb.  Ez mind rendben is volna, ám a váratlan krízis sok más mellett arra is rávilágított, hogy létezik egy nagyon fontos műveltségi terület, amiben jóformán sem a családi sem az intézményes nevelés színterén nem mélyülnek el a gyerekek, - mégpedig a szociális és érzelmi képességek, az ún. soft skillek területe.
2021. 06. 04. 00:00:00

Vége a sulinak! Érzelmi nevelés segédlet

Közeledik a vakáció, a gyerekek figyelme egyre nehezebben köthető le a tananyaggal, és pedagógusként talán mi is érezzük, hogy eljött az ideje a közösen töltött idő, az elért eredmények megünneplésének, és a pihenésnek.

Ha a tanév végén esedékes osztálykirándulások, lezárások lebonyolítása mellett szívesen szánnál időt arra, hogy a gyerekekkel közösen értékeld az évet, és szeretnél visszajelzést kapni az örömeikről, nehézségeikről és jövőbeni terveikről, akkor jó szívvel ajánlom ezt a kifejezetten év végére összeállított érzelmi nevelés segédletünket.

2021. 04. 16. 00:00:00

Vissza az iskolába! - letölthető segédlettel

Az ovis és alsós gyerekek 4 hét otthoni lazulás és tanulás után, jövő héttől visszatérnek az intézményes nevelés-oktatás kötelékébe. Azok, akik élvezték az otthoni tanulást, valószínűleg nem lesznek túl lelkesek az első napokban, azok pedig, akik már alig várták, hogy újra társaik körében lehessenek, túl nagy izgalommal érkeznek ahhoz, hogy figyelni és fókuszálni tudjanak a tananyagra, vagy az év elején meghatározott viselkedéses normákra. Így vagy úgy, a gyermekeink most is, mint mindig, tele lesznek élményekkel, érzésekkel és gondolatokkal, amelyek mind megosztásra és meghallgatásra várnak.  Épp úgy, mint a hosszú és szabadabb nyári szünet után.