érzelmek

2025. 02. 07. 12:29:11

Szikramesék avagy Mesék arról, hogyan teremtjük a valóságunkat

Van három gyermekem. Három csodálatos, különleges lény, akik napról napra bontogatják a szárnyaikat ebben a világban. És van egy hivatásom: iskolapszichológusként évek óta figyelem a gyermekeket – az örömeiket, a küzdelmeiket, a felfedezéseiket. Figyelem, ahogyan egy kisgyermek tündöklő magabiztossággal indul el az életbe, majd ahogy telnek az évek, valami lassan megváltozik.

Egyre több gyerek mondja azt nekem: „Nem vagyok rá képes.” „Úgyse változik semmi.” „Én ilyen “pontpontpont” vagyok...”

2025. 01. 28. 16:17:49

Bánj kedvesen magaddal és másokkal! 5 ingyenes munkalappal a Sárga Naplóból

Képzeld el, hogy egy nap felébredsz és mindenki kedves veled!  Mindenki. Nincs kivétel. Nem kell védekezni, nem kell támadni, nem kell eltűrni, mindenáron megfelelni, elkerülni, megbosszulni... Nincs rá ok. Mindenki elfogad, értékel, kedves. Be tudnád fogadni, vagy van benned ellenállás? Vajon milyen lenne a világod így?
2025. 01. 03. 10:57:36

Hogyan kezeld a bolti hisztit?

Kedves Spiribuuu!

Tegnap a Sparban vásároltunk Áronnal, a négyéves kisfiammal. A karácsony után még maradt néhány játék a polcokon, köztük egy hatalmas Transformersz-robot, amit Áron azonnal kiszúrt magának. Amikor közöltem vele, hogy nem vesszük meg – hiszen annyi mindent kapott az ünnepek alatt –, kitört a vihar.

2024. 12. 19. 21:40:47

Miért és mire jók a beszélgetőkártyák?

Szerencsére manapság egyre több szülő és pedagógus fedezi fel a beszélgetőkártyák előnyeit. Ezek az egyszerű, kérdésekkel vagy megkezdett mondatokkal ellátott kártyák varázslatos módon képesek elindítani a beszélgetéseket, elmélyíteni az interakciókat, és még a nehéz témákat is megközelíthetővé képesek tenni.
2022. 04. 21. 00:00:00

Érzelmi nevelés és közösségépítés az óvodában

Életünk során folyamatosan társas kapcsolatokat építünk és azokban mozgunk. A kapcsolatainkban megélt sikerek és kudarcok adják az alapját az önértélésünknek, annak, hogy milyen embernek tartjuk magunkat, így azt is meghatározzák, hogy kivé-mivé válunk és mi az, amit inkább szeretnénk elkerülni.

Felcseperedésünk során ezeknek a kapcsolatoknak az építése és működtetése természetes módon, jobbára modellkövetés útján alakul, és annyira automatikus, hogy a legtöbbünk számára nem is tudatosul, hogy hogyan és milyen hatások által formálódott ez a rendkívül fontos életkészség.

2022. 02. 07. 00:00:00

Amit mindenképp taníts meg gyermekeidnek az érzelmekről: mire valók és hogyan vehetjük hasznukat?

Öröm, szomorúság, düh, undor, meglepődés, félelem... Tisztában vagy vele, mennyi érzés vonul át a testünkön egyetlen nap vagy akár egy óra alatt? És hányszor kerekedik bennünk érzelmi vihar? Hogyne lennél vele tisztában, igaz?
2021. 10. 31. 00:00:00

NOVEMBER 1. - Az édes nagymamákért, akik már nem élnek köztünk

Két éve, hogy meghalt mamikám. Idős volt már, sokat betegeskedett, és tudni lehetett, hogy hamarosan eljön a nap - mégis fájt. Felfogtam, hogy jobb így neki, és nem hiszek a halál véglegességében, de mégis...

Amikor meghallottam, hogy már nincs köztünk, olyan érzés volt, mintha egy hólapáttal tarkón vágtak volna. Piszkosul megütött a hiánya. Hosszú hetek teltek el mire felocsúdtam, és újra irányítani tudtam a könnyeimet.

2021. 07. 09. 00:00:00

„Merj felelni!” – Családi és baráti csapatépítő beszélgetőkártyák a nyári szünidőre

Önfeledt lazulás, pihenés, kikapcsolódás, fagyi, naptej, fürdőruha, pacsker... Néhány elengedhetetlen kelléke a nyári szünetnek, amely végre elérkezett. Bár ahányan vagyunk, annyiféleképpen élhetjük meg a szünidőt, (diákként hatalmas várakozással az önfeledt szabadságra, szülőként pedig esetleg túlterhelve, és azon gondolkodva, hogyan oldjuk meg gyermekeink felügyeletét, és hogyan éljük túl a 40 fokos hőséget a melóhelyen...), a nyári szünet összességében remek alkalom arra, hogy több időt tölthessünk együtt a szeretteinkkel, és a fizikai pihenés mellett érzelmi szükségleteink is helyet kaphassanak.
2020. 10. 21. 00:00:00

Hogyan támogassuk a gyereket a veszteség és a halál feldolgozásában?

Az élet tele van változásokkal. A gyerekek élete is.

- Ha el kell költöznie a szeretett otthonából,
- Ha új osztályba vagy új focicsapatba kerül,
- Ha a szülei válnak, és az apuka elköltözik a családtól,
- Ha a cicája, akiről éveken át gondoskodott elkóborol vagy megbetegszik,
- Ha meghal valakije, akit nagyon szeretett...

... és a nagy veszteségek piszkosul tudnak fájni!

2020. 06. 23. 00:00:00

Miért és hogyan beszélgessünk KIS gyerekekkel a NAGY érzelmekről?

Ha azt szeretnénk, hogy gyermekeink képesek legyenek az éberségre és önszabályozásra, először is meg kell velük ismertetni az érzelmek birodalmát.

  • Mik azok az érzelmek és mire valók?
  • Mit tudunk meg általuk önmagunkról és a környezetünkről?
  • Hogyan ismerhetjük fel az egyes érzéseket magunkban és másokban?
  • Hogyan tudjuk megkülönböztetni az egyiket a másiktól?
  • Milyen elnevezésekkel illetjük őket?
  • Hogyan fejezhetjük ki az érzéseinket olyan módon, hogy ne legyünk bántóak, mások mégis meghallják a szükségleteinket?