érzelmek

2022. 04. 21. 00:00:00

Érzelmi nevelés és közösségépítés az óvodában

Életünk során folyamatosan társas kapcsolatokat építünk és azokban mozgunk. A kapcsolatainkban megélt sikerek és kudarcok adják az alapját az önértélésünknek, annak, hogy milyen embernek tartjuk magunkat, így azt is meghatározzák, hogy kivé-mivé válunk és mi az, amit inkább szeretnénk elkerülni.

Felcseperedésünk során ezeknek a kapcsolatoknak az építése és működtetése természetes módon, jobbára modellkövetés útján alakul, és annyira automatikus, hogy a legtöbbünk számára nem is tudatosul, hogy hogyan és milyen hatások által formálódott ez a rendkívül fontos életkészség.

2022. 02. 07. 00:00:00

Amit mindenképp taníts meg gyermekeidnek az érzelmekről: mire valók és hogyan vehetjük hasznukat?

Öröm, szomorúság, düh, undor, meglepődés, félelem... Tisztában vagy vele, mennyi érzés vonul át a testünkön egyetlen nap vagy akár egy óra alatt? És hányszor kerekedik bennünk érzelmi vihar? Hogyne lennél vele tisztában, igaz?
2021. 10. 31. 00:00:00

NOVEMBER 1. - Az édes nagymamákért, akik már nem élnek köztünk

Két éve, hogy meghalt mamikám. Idős volt már, sokat betegeskedett, és tudni lehetett, hogy hamarosan eljön a nap - mégis fájt. Felfogtam, hogy jobb így neki, és nem hiszek a halál véglegességében, de mégis...

Amikor meghallottam, hogy már nincs köztünk, olyan érzés volt, mintha egy hólapáttal tarkón vágtak volna. Piszkosul megütött a hiánya. Hosszú hetek teltek el mire felocsúdtam, és újra irányítani tudtam a könnyeimet.

2021. 07. 09. 00:00:00

„Merj felelni!” – Családi és baráti csapatépítő beszélgetőkártyák a nyári szünidőre

Önfeledt lazulás, pihenés, kikapcsolódás, fagyi, naptej, fürdőruha, pacsker... Néhány elengedhetetlen kelléke a nyári szünetnek, amely végre elérkezett. Bár ahányan vagyunk, annyiféleképpen élhetjük meg a szünidőt, (diákként hatalmas várakozással az önfeledt szabadságra, szülőként pedig esetleg túlterhelve, és azon gondolkodva, hogyan oldjuk meg gyermekeink felügyeletét, és hogyan éljük túl a 40 fokos hőséget a melóhelyen...), a nyári szünet összességében remek alkalom arra, hogy több időt tölthessünk együtt a szeretteinkkel, és a fizikai pihenés mellett érzelmi szükségleteink is helyet kaphassanak.
2020. 10. 21. 00:00:00

Hogyan támogassuk a gyereket a veszteség és a halál feldolgozásában?

Az élet tele van változásokkal. A gyerekek élete is.

- Ha el kell költöznie a szeretett otthonából,
- Ha új osztályba vagy új focicsapatba kerül,
- Ha a szülei válnak, és az apuka elköltözik a családtól,
- Ha a cicája, akiről éveken át gondoskodott elkóborol vagy megbetegszik,
- Ha meghal valakije, akit nagyon szeretett...

... és a nagy veszteségek piszkosul tudnak fájni!

2020. 06. 23. 00:00:00

Miért és hogyan beszélgessünk KIS gyerekekkel a NAGY érzelmekről?

Ha azt szeretnénk, hogy gyermekeink képesek legyenek az éberségre és önszabályozásra, először is meg kell velük ismertetni az érzelmek birodalmát.

  • Mik azok az érzelmek és mire valók?
  • Mit tudunk meg általuk önmagunkról és a környezetünkről?
  • Hogyan ismerhetjük fel az egyes érzéseket magunkban és másokban?
  • Hogyan tudjuk megkülönböztetni az egyiket a másiktól?
  • Milyen elnevezésekkel illetjük őket?
  • Hogyan fejezhetjük ki az érzéseinket olyan módon, hogy ne legyünk bántóak, mások mégis meghallják a szükségleteinket?
2020. 04. 27. 00:00:00

Anyák napi hálacsokor

Azon gondolkoztam, hogy mi az, amit az aktuális anyák napi letölthető ajándékhoz adhatnék, ami nem a gyerekeknek szól, hanem nekünk szülőknek, a néha „kissé kifacsart”, de kiabálósan is ÉDES anyáknak.

A választ, - hogy minél lényegretörőbb legyen, - azzal a kissé „manipulatív” kérdéssel próbáltam előbányászni magamból, hogy,- ha már csak egyetlen dolgot üzenhetnék nektek ezen a blogon keresztül, az vajon mi lenne?

2020. 04. 09. 00:00:00

Testvérekkel összezárva

Sokunk életében ismerős helyzet: a kistesó utánozza a nagytesót, szeretne minden tevékenységben részt venni, szeretne vele együtt játszani, de az elsőszülött ritkán tekint rá partnerként. Szülőként hol a nagytesókat kényszerítjük, hogy bevegyék a kicsit a játékba, hol a kicsinek papolunk, hogy akadjon már le a nagyokról, de akármelyik ujjunkat harapjunk, FÁJ. Mit lehet ezzel kezdeni?
2020. 02. 15. 00:00:00

Zűrutazások

A gyerek problémája a szülő problémája is és sajnos (vagy nem) olyan korban élünk, amelyben nem kevés zűrzavar van körülöttünk. Mivel gyerekeinket nem tudjuk megóvni az Élet valamennyi kihívásától, szülőként a legtöbb, amit tehetünk, hogy bátorítjuk őket a problémákkal való megküzdésre és olyan eszközöket adunk a kezükbe, melyekkel győzelemre vihetik saját harcaikat. Hiszem ugyanis, hogy a problémák azért vannak, hogy megoldjuk őket, és erősödjünk, fejlődjünk általuk.