Hogyan kezeld a bolti hisztit?

Hogyan kezeld a bolti hisztit?

Kedves Spiribuuu!

Tegnap a Sparban vásároltunk Áronnal, a négyéves kisfiammal. A karácsony után még maradt néhány játék a polcokon, köztük egy hatalmas Transformersz-robot, amit Áron azonnal kiszúrt magának. Amikor közöltem vele, hogy nem vesszük meg – hiszen annyi mindent kapott az ünnepek alatt –, kitört a vihar.

Áron sírva, toporzékolva, kabátostul földhöz vágta magát a játékos polcok előtt. Én meg ott álltam, leizzadva a nagykabátban, és próbáltam valahogy menteni a helyzetet. Mondtam neki, hogy otthon van már ilyen robotja, és majd legközelebb veszünk egy másik fajtát. Próbálkoztam azzal, hogy helyette választhat valami édességet, de persze egyik sem működött. A gyerek üvöltése közben fél füllel hallottam, ahogy egy néni odasúgja a férjének: „Na, ez se tudja megnevelni a gyerekét.” Szó szerint azt éreztem, hogy elsüllyedek szégyenemben. Otthagytam a kosarat a földön, felkaptam Áront, és konkrétan kimenekültem a boltból. Ő persze ettől még jobban sírt, én meg azt éreztem, hogy legszívesebben elásnám magam.

Azóta már előre pánikolok, ha eszembe jut, hogy újra Áronnal kell vásárolnom. Mi lesz, ha megint jelenetet rendez? Kérlek, adj konkrét, bemagolható gyakorlati tippeket, amikkel legközelebb tényleg tudok valamit kezdeni!

Köszönettel,

Dóra

Kedves Dóra!

Először is szeretnélek megnyugtatni: amit tettél, az egyáltalán nem volt rossz megoldás. Egy földönfetrengős bolti-hisztit lekezelni (nagykabátban, idős nénik ítélkező pillantásaival fűszerezve) a szülői túlélőművészet magasiskolája! Miért lenne baj, hogy felkaptad a fiadat, és kimenekültél? Válsághelyzet volt. Annak is az formája, amit egyébként a legtutibb, legtapasztaltabb szülők sem úsznak meg, nyugi. Ne ostorozd magad! Az, hogy írtál nekem, azt mutatja, hogy nagyon is komolyan veszed a szülői szerepedet, és szeretnéd jobban csinálni. Ez mindenképp elismerést érdemel. 

De térjünk át akkor a kérdésedre: Mit tehetnél máshogy legközelebb?

1. ELŐSZÖR MINDIG MAGADON SEGÍTS!

Egy bolti-hiszti során nemcsak a gyerek érzelmei tombolnak, hanem a szülőké is. Fontos, hogy még mielőtt bármit is “orvosolnál”, rendezd a saját feldúlt érzelmi világodat.

Mi segíthet ebben?

  • Tudom, hogy elcsépelt, de mindig kéznél van: Lélegezz! Amikor érzed, hogy elönt a forróság, ne csinálj, ne mondj semmit, csak állj meg, hunyd le a szemed egy pillanatra és vegyél egy jó mély levegőt. Segít, ha ebben a kívülről furi helyzetben hangosan ki is mondod magadnak: „Ez most nem rólam szól. Nem direkt idegesít, nem direkt hoz kínos helyzetbe, nem vagyok áldozat, nem kell védekeznem. Ez most Áron nehéz érzelmi pillanata.
  • A leveledből úgy tűnt, hogy a néni megjegyzése tette be a kaput, uh biztosan meg könnyítené a legközelebbi hiszti kezelését, ha képes lennél elengedni a füled mellett a nézők véleményét. Gondolj rájuk úgy, mint statisztákra az életed filmjében. Lényegtelen elemek abból a szempontból, hogy nincs hatásuk a forgatókönyre és a sztorira.
  • Kérdezd meg magadtól: mi fájt neked valójában? Az ítélkező tekintetek? A tehetetlenség érzése? Minél tisztábban látod mi zavart igazán, annál könnyebb lesz legközelebb arra fókuszálni, ami igazán számít: Áron érzelmi nevelésére.

2. HOGYAN SEGÍTHETSZ A GYEREKEN?

NEM az a cél, hogy Áron első szóra megnyugodjon, letörölje a könnyeit, bocsánatot kérjen a viselkedéséért, visszategye a transformerst, és kérjen helyette valami egészséges gyümölcsöt, amivel boldogan elvan, amíg te bevásárolsz. Te is érzed, hogy ezek nem reális elvárások.

Ekkora akaratütközés esetén elegendő csak arra törekednünk, hogy a gyerek érezze, mellette vagy, és nem ijesztenek meg az erős érzelmei. Hogyan valósulhat ez meg a gyakorlatban?

Fordítsd le neki a drámát! Beszélj hozzá nyugodtan és egyszerű szavakkal arról, ami benne zajlik.

  • Ez a Transzformersz tényleg nagyon menő! Tudom, hogy otthon is szeretsz vele játszani, és milyen jó lenne, ha még egy lenne belőle neked, ugye?
  • Tudom, hogy most nagyon haragszol rám, mert nemet mondtam. Látom, hogy nem könnyű ezt elfogadni. Semmi gond.
  • Látom, hogy most nagyon szomorú vagy. Nagyon szeretted volna azt a Transformerszt.

Használj figyelemelterelést – de úgy, hogy legyél meghökkentő!

Tudom, hogy amikor az ember a plafonon van, semmi kedve sincsen humorizálni. De hidd el, néha éppen ez az, ami mindkettőtöket kizökkent a “transzból”. Nem azt mondom, hogy el kéne bagatellizálni a gyermek érzelmeit, csupán azt,  hogy egy váratlan, vicces helyzet segíthet más szemszögből látni a dolgokat.

Mondhatod például:

  • Te is hallod, Áron! Ez a Transformersz most hozzád beszél?! Azt mondja, szia Áron, minden oké, tetszik ez a bolt? Én imádok itt lakni, mert itt mindig van friss répa, és mindig kapok répát aranyos kisfiúktól. Tudnál nekem Te is hozni egyet? Vagy kettőt! Vagy inkább hármat!...

3. MIT TEHETSZ, HA EZEK KÖZÜL SEMMI NEM JÖN BE?

Ha minden próbálkozásod ellenére Áron továbbra is bömböl, ne ess kétségbe! Nincs semmi baj, ha nem tudod azonnal „megnyugtatni”. Ez nem a te kudarcod, hanem egy 4 éves gyermek nem túl bölcs választása. Ilyenkor még egy fokkal lejjebb kell venni az elvárásokon, és marad annyi, hogy megőrzöd a nyugalmadat. Mivel nem könnyű egy hisztiző gyerekkel a bevásárlásra koncentrálni, ezért segíthet ha ilyenkor beiktatsz egy szünetet, és kimentek a boltból, addig amíg a gyermek megnyugszik.

Az ilyen pillanatok egyébként pont azok a lehetőségek, amikor a gyermek érzelmi megküzdő stratégiákat tanulhat, uh ne úgy fogd fel, mint elvesztegetett idő, hanem olyan értékes befektetés, ami majd később fog megtérülni.

Mondhatod azt például:

  • Na jó, Áron! Ebből elég. Nem hiszem, hogy ez a hangoskodás tetszik a Transzformersznek, és igazából mostmár engem is zavar, mert így nem tudok bevásárolni. Most kimegyünk a boltból, levegőzünk egy kicsit, megnyugszunk, és amikor minden oké, akkor újra visszajövünk, és megvesszük a kenyeret, tejet, banánt…, amikért jöttünk. Ha időközben bármi eszedbe jut, ami segítene neked megnyugodni/jobb kedvre derülni, szólj nyugodtan, itt vagyok!

4. HOSSZÚ TÁVÚ SEGÍTSÉG AZ ÉRZELMEK KEZELÉSÉBEN – TERMÉKAJÁNLÓK

Az érzelmi intelligencia fejlesztésével hosszú távon sokkal könnyebb lesz kezelni az ilyen helyzeteket. Ehhez szívből ajánlom az alábbi Spiribuuu eszközöket:

  • Zűrutazások interaktív beszélgetőkönyv – Érzelmek

Ez a könyv segít Áronnak megérteni, mit érez, és hogyan kezelheti ezeket az érzéseket. Együtt olvashatjátok, és közben játékosan beszélgethettek egy -egy nehezebb érzelemről.

  • Gorom Banya Szelídül gyakorlókártyák

Kifejezetten a frusztráló élethelyzetek kezeléséhez készült gyakorlókártya.  Ezzel Áron játékos úton tanulhatja meg azt az asszertív nyelvi mintát, amivel bántás nélkül tudja kifejezni a haragját vagy csalódottságát.

  • Érzelem Kockák társasjáték

Ez a játék támogatja az érzelmek felismerését és a kifejezését, miközben erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot.

Végezetül sok erőt, türelmet, és egy jó adag humort kívánok Neked!

Enikő

Kapcsolódó termékek

Ding Dong the Witch is Gone card game in ENGLISH

4.990 Ft
Kívánságlistára teszem

Érzelem Kockák társasjáték

6.490 Ft
Kívánságlistára teszem

Zűrutazások interaktív beszélgetőkönyv I. rész. - Érzelmek

2.990 Ft
Kívánságlistára teszem

Gorom Banya Szelídül gyakorlókártyák

4.990 Ft
Kívánságlistára teszem