A kedvesség egy olyan érték, amelyet mindannyian ismerünk és szeretünk. Ezzel a kinccsel születtünk, erre vágyunk, mégis sokszor elfelejtjük világokat átformáló hatalmát, elfelejtjük gyakorolni a mindennapok forgatagában, és sokan elhagyjuk valahol a felnőtté válás során. A gyorsan rohanó világban, ahol a teljesítés, a versengés és a megfelelési kényszer dominál, hajlamosak vagyunk kemény páncélt ölteni magunkra, hogy megvédjük magunkat az élet kihívásaitól. Sokszor hisszük azt, hogy kedvesnek lenni egyenlő a gyengeséggel vagy a sebezhetőséggel. De mi van, ha ennek pont az ellenkezője igaz?
A kedvesség mindenkiben ott van, de hogy elismerjük-e, kifejezzük-e, megéljük-e az választás kérdése. Dönthetünk úgy, hogy ítélkezés helyett elfogadóak vagyunk, hogy támadás vagy túlfűtött védekezés helyett türelemmel fordulunk mások (és önmagunk!) felé. A kedvesség egyszerre kapcsol össze minket egymással és a saját belső békénkkel. Amikor kedvesek vagyunk, nemcsak a környezetünk valóságát tesszük könnyebbé, elviselhetőbbé, szebbé, hanem mi magunk is feltöltődünk és boldogabbá válunk. Mert ez az Igaz Természetünk.
A kedvesség fontosságát sokan nemcsak alábecsülik, hanem természetesnek is veszik. Hányan érzik úgy, hogy azok, akik törődnek velük, mindig ott lesznek? Hány kapcsolat sérül, mert nem értékeljük azt, ami közöttünk van? Pedig a kedvesség nem különleges alkalmakra tartogatott ajándék, hanem egy mindennapi, ingyenes csoda, amit bárhol és bármikor osztogathatunk.
De hogyan lehet erre emlékeztetni a gyerekeket(is)? Hogyan kaphatna a kedvesség nagyobb teret a családi és az iskolai mindennapokban? Hogyan támogathatjuk őket abban, hogy felismerjék a szavaik és tetteik hatalmát? Hogyan segíthetjük őket abban, hogy értékeljék a környezetüket, és képesek legyenek elismerően és empatikusan kapcsolódni másokhoz?
Nyilvánvaló válasz, hogy mutassunk ilyen mintát, igaz? ...
A Spiribuuu, csak egy pici üzlet, nem tud a gyerekeknek kedves felnőtt mintát gyártani, - de szeretne hozzájárulás lenni, bármivel, amivel tud. Éppen ezért szeretettel ajánljuk a Sárga Napló: „Bánj kedvesen magaddal, és másokkal” című fejezetének néhány munkalapját, amely most ingyenesen letölthető innen az oldalunkról! Az öt színes, rajzolgatós-kitöltögetős, elmélkedésre ösztönző munkalap kitûnő lehetőséget kínál arra, hogy elindítsuk a gyerekekkel a mélyebb beszélgetéseket az alábbi témákról:
- Ítéletek és előítéletek kezelése: Hogyan lássuk meg a történet másik oldalát, és hogyan tanuljuk meg empátiával szemlélni másokat?
- Barátságok alapjai: Mitől működik egy barátság, és hogyan tudunk különböző személyiségek ellenére is kapcsolódni egymáshoz?
- Kapcsolatok megbecsülése: Kik azok, akik szeretnek és törődnek velünk? Hogyan vehetjük észre és értékelhetjük ezt nap mint nap?
- Családi kötelékek értéke: Mit jelent az otthon melege, és hogyan ápolhatjuk a családi kapcsolatainkat?
- A szavak ereje: A bántó és a gyógyító szavak közötti különbség felismerése, és annak megértése, hogy a szavaink milyen hatással vannak a környezetünkre.
Kiknek ajánljuk?
Ez a fejezet és a hozzá tartozó munkalapok remekül alkalmazhatóak:
- Szülőknek: akik szeretnének mélyebb kapcsolatot építeni gyermekeikkel, és szeretnék, hogy érzékenységük, jóságuk, kedvességük egész felnőtt életükben látható kincsük maradjon.
- Pedagógusoknak: akiknek fontos, hogy az osztályteremben pozitív közösségi kapcsolatokat építsenek és ápoljanak.
- Terapeutáknak és fejlesztőpedagógusoknak: Akik valami egyedi eszközt keresnek a gyermekek önértékelésének és társas kapcsolatainak "jobbításához".
Fogadjátok szeretettel, és előre is hatalmas hála minden erőfeszítésedért, amit egy kedvesebb világért teszel!
a Sárga Napló: „Bánj kedvesen magaddal, és másokkal” című fejezetének ingyenesen letölthető lapjait a képre kattintva éred el: