Blog

Semmibe vesz a gyerekem, nincs rá hatásom. Mit tegyek?
2025. 02. 28. 16:20:32

Semmibe vesz a gyerekem, nincs rá hatásom. Mit tegyek?

Kedves Enikő, Spiribuuu!

Úgy érzem, elértem a határaimat. Nem tudom, hol rontottam el, de a 12 éves fiam úgy bánik velem, mintha egy senki lennék. És ami még rosszabb: nem tudom, hogyan változtassak ezen.

Minden reggel ugyanaz a harc megy. Szólok neki, hogy keljen fel, de csak morog, a fejére húzza a takarót, és ha újra próbálkozom, rám förmed: „Hagyjál már békén, úgyis később megyek!”

Szikramesék avagy Mesék arról, hogyan teremtjük  a valóságunkat
2025. 02. 07. 12:29:11

Szikramesék avagy Mesék arról, hogyan teremtjük a valóságunkat

Van három gyermekem. Három csodálatos, különleges lény, akik napról napra bontogatják a szárnyaikat ebben a világban. És van egy hivatásom: iskolapszichológusként évek óta figyelem a gyermekeket – az örömeiket, a küzdelmeiket, a felfedezéseiket. Figyelem, ahogyan egy kisgyermek tündöklő magabiztossággal indul el az életbe, majd ahogy telnek az évek, valami lassan megváltozik.

Egyre több gyerek mondja azt nekem: „Nem vagyok rá képes.” „Úgyse változik semmi.” „Én ilyen “pontpontpont” vagyok...”

Bánj kedvesen magaddal és másokkal! 5 ingyenes munkalappal a Sárga Naplóból
2025. 01. 28. 16:17:49

Bánj kedvesen magaddal és másokkal! 5 ingyenes munkalappal a Sárga Naplóból

Képzeld el, hogy egy nap felébredsz és mindenki kedves veled!  Mindenki. Nincs kivétel. Nem kell védekezni, nem kell támadni, nem kell eltűrni, mindenáron megfelelni, elkerülni, megbosszulni... Nincs rá ok. Mindenki elfogad, értékel, kedves. Be tudnád fogadni, vagy van benned ellenállás? Vajon milyen lenne a világod így?
Hogyan kezeld a bolti hisztit?
2025. 01. 03. 10:57:36

Hogyan kezeld a bolti hisztit?

Kedves Spiribuuu!

Tegnap a Sparban vásároltunk Áronnal, a négyéves kisfiammal. A karácsony után még maradt néhány játék a polcokon, köztük egy hatalmas Transformersz-robot, amit Áron azonnal kiszúrt magának. Amikor közöltem vele, hogy nem vesszük meg – hiszen annyi mindent kapott az ünnepek alatt –, kitört a vihar.

Miért és mire jók a beszélgetőkártyák?
2024. 12. 19. 21:40:47

Miért és mire jók a beszélgetőkártyák?

Szerencsére manapság egyre több szülő és pedagógus fedezi fel a beszélgetőkártyák előnyeit. Ezek az egyszerű, kérdésekkel vagy megkezdett mondatokkal ellátott kártyák varázslatos módon képesek elindítani a beszélgetéseket, elmélyíteni az interakciókat, és még a nehéz témákat is megközelíthetővé képesek tenni.
HELP! Miért utálnak, és miért nem barátkoznak velem a többiek?
2024. 05. 22. 00:00:00

HELP! Miért utálnak, és miért nem barátkoznak velem a többiek?

Iskolapszichológus foglalkozásaim keretén belül gyakran játszom a gyerekekkel "bolond iskolásat", vagy „idegesítően viselkedőset”, hogy a nevetésen és az örömön keresztül oldhassam az iskolai stresszt, és játékosan taníthassak nekik alapvető dolgokat a társas érintkezés bizonyos szabályairól.

Azon túl, hogy a túlzások és a bolondozás fokozza az együttműködési készséget és gyógyító nevetéssel járnak együtt, még egy meglepő hozadéka lett ezeknek a játékoknak. A gyerekektől kapott „idegesítő viselkedés” játékötletekből szép lassan összeállt egy listám arról, hogy mi az, amit általában bizarrnak és zavarónak ítélnek az osztálytársaikban.

Barátságban a testemmel
2024. 02. 20. 00:00:00

Barátságban a testemmel

Örömmel jelentem be, hogy megjelent legújabb kiadványunk, a Barátságban a testemmel interaktív napló, ami rendkívül hasznos segítség lehet olyan tizenéves lányoknak, akik túlságosan elégedetlenek a saját külsejükkel és túl sokat aggódnak azon, hogy mások mit gondolnak róluk.

Ebben a blogcikkben meg szeretném osztani veletek a napló bevezetőjét, - hátha ezáltal Ti is kedvet kaptok ahhoz, hogy barátságosabbá formáljátok a saját testetekkel való viszonyotokat.

Ofők figyelem! Terjesszünk Kedvesség Vírust az osztálytermekben!
2023. 11. 16. 00:00:00

Ofők figyelem! Terjesszünk Kedvesség Vírust az osztálytermekben!

Legújabb tanári segédletünket külföldi tartózkodásunk ihlette, - úgyhogy máris van egy jó oka annak, hogy ebben a tanévben épp itt lakunk Mallorcán.

A gyerekeim itt egy spanyol-angol nemzetközi kéttannyelvű iskola padjait koptatják, és az órák felén, amelyek spanyolul (vagy épp katalánul) folynak szerintem csak bámulnak ki a fejükből, de édesanyjuk legnagyobb örömére van egy olyan órájuk, hogy „Emotional skills”, (magyarul Érzelmi készségek óra).

Utálsz veszekedni a gyerekeddel, de mégis megteszed, ha kell?
2023. 10. 04. 00:00:00

Utálsz veszekedni a gyerekeddel, de mégis megteszed, ha kell?

Csak semmi bűntudat, legyél nyugodtan büszke magadra! Szülőként természetes, hogy a legjobbat akarjuk a gyermekeinknek, de iskolapszichológusként egyre kevésbé vagyok biztos benne, hogy tudjuk, mi is a legjobb. Az odáig oké, hogy az autoriter nevelési gyakorlat helyett egyre nagyobb teret kapnak a családokban a pozitív és gyengéd nevelési módszerek, de sajnos azt tapasztalom, hogy ezek sok esetben félresiklanak, és egyfajta ALKALMAZKODÓ – vagy inkább behódoló – szülői attitűdöt eredményeznek. Érthető módon, különösen hangsúlyos ez a szülői alkalmazkodás az ADHD-val vagy aspergerrel diagnosztizált gyerekek szüleinek körében.
Konfliktuskezelő képesség fejlesztése az iskolában
2023. 08. 30. 00:00:00

Konfliktuskezelő képesség fejlesztése az iskolában

Konfliktusaink megoldása, vitáink békés úton való rendezése olyan képesség, ami tagadhatatlanul az egyik legfontosabb az életben való boldoguláshoz. Mint minden más képességet, ezt is szociális tanulás és minta alapján sajátítjuk el, azaz jobb híján úgy reagálunk a nézeteltérésekre, ahogyan azt a környezetünkben láttuk.
Van, aki egyfolytában támad, van, aki egyfolytában védekezik, van, aki inkább menekülőre fogja és igyekszik elkerülni a konfliktusokat, van, aki feladja a küzdelmet, mondván úgy sincs értelme és van, aki tagadja, hogy bármiféle konfliktus létezne