Én hiszek az emberi jóságban. Hiszem és tapasztalom, hogy a gyerekek nem akarnak „rosszak lenni”, dühöngeni, másokat bántani, nem élvezik, hogy az agyunkra mennek goromba viselkedésükkel, utálnak fejmosást és elutasítást kapni ezek miatt, arra vágynak, hogy szeretve legyenek és szeressenek, - csak épp nem tanulták meg, hogy mi mást lehetne tenni, ha valami nem tetszik nekik, ha valami zavarja őket, vagy ha valaki rettentően megsértette/felbosszantotta őket.
A GOROM BANYA SZELÍDÜL kártyajáték épp arra tanít, hogyan fejezhetjük ki az indulatainkat olyan módon, hogy mások könnyebben meghallják a szükségleteinket, és közben ne bántsuk meg mások érzéseit, - ezáltal pedig alternatív választási lehetőséget kínál az „ön és közveszélyes” viselkedés helyett.
Egy új készség elsajátítása minden esetben türelmet és kitartást igényel, ezért bízzunk a gyerekekben, hogy képesek bölcsen választani, a kudarcok ellenére is bíztassuk őket és gyakoroljunk velük közösen!
A játék leírása:
• Mielőtt játszani kezdenétek, lapozzátok végig, olvassátok el a Gorom Banya Varázsigéi személyre szóló levelet.
• A játékban 36 db szituációs kártya található, a hátoldalukon a megkezdett indulatkifejező „varázsigékkel”.
• A levélkében leírtak alapján gyakoroljátok az érzelemkifejezést minden nap, a szituációs kártyák segítségével! Naponta húzzatok 1-3 db kártyát és beszéljétek meg a gyerekkel:
- hogyan érezné magát az adott helyzetben?
- hogyan mutatná ki az érzéseit?
- mi történne, ha nem mutatná ki?
- mi lenne a következménye, ha gorombán mutatná ki?
- végül a hátoldalon lévő „varázsigét” használva szelíd módon kerekedjetek felül a bosszantó helyzeten!
• Ha a gyerek az életben is alkalmazza az asszertív kommunikáció újonnan tanult elemeit, ne mulaszd el nagyra értékelni a „varázserejét”!
• A kártyákat jó ötlet kombinálni más társas vagy kártyajátékkal (pl. marokkó, JENGA, UNO), több játékos esetén pedig el is játszhatjátok/bábozhatjátok az adott szituációt.
• Pedagógusként a kártyák napi rendszerességgel történő bemutatásával könnyedén integrálhatjuk a szociális és érzelmi nevelést mindennapos oktató-nevelő munkánkba, az esetenkénti feldolgozással pedig remekül színesíthetjük az unalomba/ellenállásba fulladó tanórákat, foglalkozásokat.
Varázslatos kalandot!